Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı’nın bulunduğu bölge, antik çağlardan beri pek çok kez gemilerin sığındığı doğal liman görünümünde bir koy olarak bilinmektedir. Aynı zamanda, 15. yüzyılda Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethi sırasında, Haliç’e indirmek üzere gemilerini karaya çıkardığı yer olduğu da rivayet olunmaktadır. Osmanlı döneminde Kaptan-ı Derya’nın donanma gemilerini demirledikleri ve geleneksel denizcilik törenlerinin yapıldığı bu koy, 17. yüzyıldan itibaren doldurularak “Dolmabahçe” adıyla padişahların hasbahçesi konumuna getirilmiştir. 19. yüzyıla kadar bu hasbahçe içinde yaptırılan ahşap köşk ve kasırlar topluluğu “Beşiktaş Sahil Sarayı” adıyla anılmıştır.

Sultan Abdülmecid döneminde (1839-1861), kullanışsız hâle gelen Beşiktaş Sahil Sarayı yıktırılarak yerine Dolmabahçe Sarayı yaptırılmıştır. Dolmabahçe Sarayı’nın inşa sürecini Ebniye-i Hümâyûn kalfalarından (saltanat yapıları kalfaları) Karabet Balyan, Ohannes Serveryan, Nikoğos Balyan ve James William Smith; bina eminliğini 1843-1850 yılları arasında Hacı Said Ağa, bu tarihten 1856’ya kadar ise Esseyyid Ali Şahin Bey yürütmüştür. 

Sarayda, 1856 yılından itibaren sırasıyla; Sultan Abdülmecid (1839-1861), Sultan Abdülaziz (1861-1876), Sultan V. Murad (1876), Sultan II. Abdülhamid (1876-1909), Sultan V. Mehmed Reşad (1909-1918) ve Sultan VI. Mehmed Vahideddin (1918-1922) olmak üzere 6 padişah ile son Halife Abdülmecid (1922-1924) yaşamıştır.

Cumhuriyet’in ilanından sonra Mustafa Kemal Atatürk, 1927-1938 yılları arasında sarayda aralıklarla 4 yıl kalmış, çalışmalarını buradan yürütmüş ve burada vefat etmiştir. İsmet İnönü döneminde 1949’a kadar Cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullanılan saray, 1984’te Osmanlı döneminde kullanıldığı gibi özgün tefrişiyle müze-saray olarak geziye açılmıştır. 

Dolmabahçe Sarayı, kıyı boyunca denize paralel uzanan ana yapıdan başka, camhane, dökümhane, kuşluk, ahır gibi çeşitli amaçlara ayrılmış bölümlerden oluşmaktadır. Bu yapılar arasında, Veliahd Dairesi ile Sultan II. Abdülhamid (1876-1909) döneminde eklenen Saat Kulesi ve Veliahd Dairesi’nin arka bahçesindeki Hareket Köşkleri de yer almaktadır.

İki normal kat ile bodrum ve musandıra katlarından oluşan ana yapı, fonksiyonel olarak üç bölüme ayrılmıştır. Bunlar; devletin yönetim işlerinin yürütüldüğü “Mabeyn-i Hümâyûn” (Selamlık), padişah ve ailesinin özel yaşamına ait “Harem-i Hümâyûn” (Harem), her iki bölüm arasında padişahın devlet ileri gelenleriyle bayramlaşması ve önemli devlet törenleri için ayrılan “Muayede Salonu”dur. 285 odası, 44 salonu, 68 tuvaleti ve 6 hamamı bulunan saray, 14.595 m²lik bir alan üzerine kurulmuş monoblok bina olarak Türkiye’deki en büyük saray durumundadır.

Fonksiyon ve mimari kuruluş açısından Osmanlı saray geleneğine ve orta sofa ile köşe odalı Türk evi özelliklerine bağlı kalan sarayın yapımında Barok, Rokoko, Neo-klasik gibi Batı kökenli mimari formlardan yararlanılmış; Osmanlı geleneksel sanat ve kültür ögeleri Batılı bir anlayışla yoğrularak yeni bir yoruma ulaşılmıştır. 

Sarayın duvar süslemeleri ve dekorasyonunda Hereke halılar, Baccarat kristaller, Sèvres ve Yıldız porselenler, çeşitli devlet yöneticileri tarafından gönderilen armağanlar ve Batılı ressamların yaptığı tablolar kullanılmıştır.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Telefon: 0 (212) 236 90 00
Faks: 0 (212) 259 32 92
E-Posta: info@millisaraylar.gov.tr
Adres: Vişnezade Mahallesi Dolmabahçe Caddesi , Beşiktaş

ZİYARET BİLGİLERİ

KAPALI GÜNLER

Pazartesi

AÇILIŞ VE KAPANIŞ SAATLERİ

Açılış Saati:
09:00
Kapanış Saati:
18:00
Gişe Açılış Saati:

09:00

Gişe Kapanış Saati:

17:30

Son Çıkış Saati:

18:00

BİLET FİYATLARI

Selamlık, Harem ve Resim Müzesi Birlikte (1 Hafta Süreyle Geçerlidir)

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı:
110 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı:
450 TL
İndirimli Bilet Fiyatı:
35 TL

Selamlık (Sadece Müzekart Sahibi Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları İçin)

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı:
70 TL
İndirimli Bilet Fiyatı:
20 TL

Okul Öğrenci Grupları (Mavi Salon Bölgesi Öğrenci Güzergahı)

İndirimli Bilet Fiyatı:
20 TL

[Kombine Bilet I] Milli Saraylar Full Pass; Dolmabahçe Sarayı + Anadolu ve Avrupa Yakası Saray, Köşk ve Kasırları (Topkapı Sarayı ve Küçüksu Kasrı Mesire Alanı Hariç)

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı:
150 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı:
600 TL
İndirimli Bilet Fiyatı:
55 TL

[Kombine Bilet II] Dolmabahçe Sarayı + Avrupa Yakası Saray, Köşk ve Kasırları (Topkapı Sarayı ve Küçüksu Kasrı Mesire Alanı Hariç)

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı:
130 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı:
520 TL
İndirimli Bilet Fiyatı:
45 TL

[Kombine Bilet III] Dolmabahçe Sarayı + Anadolu Yakası Saray, Köşk ve Kasırlar (Küçüksu Kasrı Mesire Alanı Hariç)

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı:
130 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı:
520 TL
İndirimli Bilet Fiyatı:
45 TL
 • Müze Kart; aşağıdaki istisnalar hariç, Milli Saraylar Başkanlığına bağlı bütün saray, köşk, kasır, müze ve tarihi fabrikalarda geçerlidir.
  • Topkapı Sarayı’nın Harem ve Aya İrini bölümlerinde, Dolmabahçe Sarayı Selamlık bölümünde, Milli Saraylar Beykoz Cam ve Billur Müzesi ile Küçüksu Kasrı Mesire Alanı ve Beykoz Mecidiye Kasrı Mesire Alanı'nda Müzekart geçmemektedir.
  • Dolmabahçe Sarayı’nın Selamlık bölümünü ziyaret etmek isteyen Müzekart sahibi yerli ziyaretçiler için indirimli Selamlık bileti hizmeti sunulmaktadır.
 • Kombine Biletlerde;
  • Topkapı Sarayı Kombine Biletleri, satın alındığı tarihten itibaren 1 gün süreyle geçerlidir.
  • Dolmabahçe Sarayı Kombine Biletleri satın alındığı tarihten itibaren 1 ay süreyle geçerlidir. Bu süre, farklı mekanlarda kullanım için geçerlidir. 1 aylık süre içinde aynı mekân sadece 1 defa gezilebilir.
 • Yerli/yabancı 0-6 yaş arası bütün ziyaretçiler için saray, köşk, kasır, müze ve tarihi fabrikalar ücretsizdir.
 • Öğrenci kimlik belgesini ibraz eden 07-25 yaş arasındaki öğrencilere indirimli bilet hizmeti sunulmaktadır.
  • Topkapı Sarayı, 18 yaşından küçük T.C. ve K.K.T.C. vatandaşları için ücretsizdir. 18-25 yaş (25 yaş dâhil) arası T.C. ve K.K.T.C. vatandaşı öğrenciler için Topkapı Sarayı’nda indirimli bilet geçerlidir.
  • Yabancı öğrenciler, indirimli biletin 2 katı ücretle gezerler.
  • 12-25 yaş arası yabancı öğrencilerden Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartını (ISIC: International Student Identity Card) fiziki olarak ibraz edilmesi talep edilir.
 • Milli Saraylar Beykoz Cam ve Billur Müzesi, 12 yaşından küçük yerli/yabancı ziyaretçiler için ücretsizdir.
 • Milli Saraylar Başkanlığına bağlı saray, köşk, kasır, müze ve fabrikalara 20 kişi ve üstü ziyaretçi getiren tur şirketlerine %20 indirim uygulanır.
 • Tematik Turlar, 3 tam ve üzeri bilet ile gerçekleştirilir.
 • Resmi tatil ve dini bayramlar; saray, köşk ve kasırların kapalı olduğu günlere denk geldiğinde; saray, köşk ve kasırlar ziyarete kapalı olacaktır.

2023 YILINDA RESMİ TATİL VE DİNİ BAYRAMLARDA ZİYARETE AÇIK VE KAPALI OLUNAN GÜNLER

Yılbaşı:

Kapalı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı:

Açık

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü:

Açık

Ramazan Bayramı 1. Günü:

Kapalı

Ramazan Bayramı 2. Günü:

Açık

Ramazan Bayramı 3. Günü:

Açık

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı:

Açık

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü:

Açık

Kurban Bayramı 1. Günü:

Kapalı

Kurban Bayramı 2. Günü:

Açık

Kurban Bayramı 3. Günü:

Açık

Kurban Bayramı 4. Günü:

Açık

30 Ağustos Zafer Bayramı:

Açık

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı:

Açık

KONUM

Yükleniyor

360 VİDEO