Avrupa’ya Seyahat Eden İlk Padişah: Sultan Abdülaziz

10.10.2019

Yeniliklerin Padişahı


Sultan II. Mahmut ile Pertevniyal Valide Sultan’ın oğlu olan Sultan Abdülaziz 32. Osmanlı padişahıdır. 1861 yılında, 31 yaşında tahta geçen Abdülaziz, hükümdarlığı süresinde birçok yenilik gerçekleşmiştir. Osmanlı donanmasının geliştirilmesi, ilk posta pulunun basılması, Darüşşafaka’nın, bugünkü Galatasaray Lisesi olan Mekteb-i Sultani’nin açılması Abdülaziz döneminde olmuştur.


Avcılık, at biniciliği gibi sporları seven, hat sanatıyla ilgilenen Sultan Abdülaziz’in bir diğer yetenekli olduğu alan ise musikidir. Lavta ve ney enstrümanlarını iyi derecede çalabilen Sultan Abdülaziz kendi bestelerini de üretmiştir.Avrupa’yı Ziyaret


Sultan Abdülaziz’in bir diğer önemli özelliği ise Osmanlı Devleti’nde fetih ve savaş sebebi dışında Avrupa’ya seyahat amacıyla giden ilk padişah olmasıdır. Fransa İmparatoru III. Napolyon Uluslararası Paris Sergisi’ne daveti ve ayrıca Kraliçe Victoria’nın daveti üzerine bir aydan uzun süren bir Avrupa yolculuğuna çıkan Sultan Abdülaziz, 19. yüzyılda batının yaşadığı dönüşüm ve gerçekleştirdiği ilerlemeyi de bizzat inceleyebilmiştir. 


21 Haziran 1867’de geniş bir heyet eşliğinde Sultaniye adlı gemiyle yola çıkan Sultan Abdülaziz’in ilk durağı Fransa’nın Toulon kıyıları oldu. Fransız donanmasının düzenlediği büyük bir törenle karşılanan Sultan Abdülaziz, Toulon’da öğle yemeğini ve ardından trenle geçtiği Marsilya’da akşam yemeğini yedikten sonra 30 Haziran sabahında Paris’e varmıştı. Gare de Lyon’da onu III. Napolyon karşılamış ve beraberce Tuileries Sarayı’na doğru yola çıkmışlardı. 10 gün süren Paris ziyareti boyunca Elysée Sarayı’nda ikamet eden Sultan Abdülaziz, İmparator III. Napolyon ve İmparatoriçe Eugénie tarafından ilgiyle ağırlanmış, çeşitli temaslarda bulunmuş, Uluslararası Paris Sergisi’nin açılışına katılmıştır. 

Fransa’nın ardından İngiliz donanması refakatinde Dover Limanı’na varan ve Galler Prensi Edward tarafından karşılanan Sultan Abdülaziz, Londra’da Kraliçe Victoria ile görüşmüş, Kraliçe ile birlikte birçok resmî davet, balo, sergi ve gösterilere katılmıştı. 


Bu ziyaretlerin ardından Belçika, Prusya ve Avusturya’ya da kısa ziyaretlerde bulunan Sultan Abdülaziz ve heyeti, Osmanlı’nın batı ile ilişkilerinin gelişmesinde büyük rol oynamıştır.


Ayrıca bu davetlerde dikkat çeken bir diğer isim de Veliahd Murad Efendi idi. Fransız dilini çok akıcı ve yetkin bir biçimde konuşan Murad Efendi, ziyaret edilen konukların ilgisini üzerine çekmiştir.  

Ziyaret Sonrası Kutlamalar


Sultan Abdülaziz’in Avrupa seyahati gidişinde de dönüşünde de büyük yankı uyandırmış ve ilgiyle takip edilmişti. Padişahın dönüşünde, Osmanlı’nın İstanbul başta olmak üzere hemen hemen tüm topraklarında kutlamalar, şenlikler, eğlenceler düzenlenmiş, çarşılar renkli fenerlerle donatılmış, kimi yerlerde bunlar 3 gün 3 gece boyunca sürmüştü. 


19. yüzyılda Osmanlı’da başlayan batılılaşma hareketi, bu ziyaretlerle de başka bir boyuta taşınıyordu. Daha önce Avrupa’yı ziyaret etmemiş Osmanlı Devleti’nin bu resmî ziyareti, batılılaşma yolunda, çağın gerektirdiği diplomatik temaslardan da biriydi. Avrupa ilişkiler gelişiyor ve Osmanlı batıya açılan bir vizyonun geliştiğini hissediyordu. 

Benzer İçerikler