CAM

 Daire Başkanlığımıza bağlı saray, köşk, kasır ve fabrikaların, müştemilat binaları ile yeni binaların cam, ayna ve çerçeve işlerini amacına uygun olarak yürütmektedir.

 

DEMİR ATÖLYESİ

Milli Saraylar’a bağlı binaların demir, sıcak demir ve teneke (çinko) ile ilgili talep edilen restorasyon ve imalat, demir ve döküm kaynak yapılması, döküm fener direklerinin ve başlıklarının tamiratlarının aslına uygun olarak yapılması, demir konstrüksiyon işlerinin yapılması, yeni imalat ve eskiye uygun olarak tamir ve tadilat çalışmaları yapılmaktadır.

 

 

 

 

 

KALEMİŞİ VE ALTIN VARAK

Milli Saraylar’a bağlı saray, köşk ve kasırların duvar ve tavanlarında, iç dekorasyonu zenginleştiren kalemişi ve altın varak süslemeler ile altın varaklı taşınabilir objelerin bozulan kalemişi ve varak restorasyon çalışmalarını yürütmektedir. Bu çalışmalar atölyenin ustaları tarafından; konsülite (muayene), sağlamlaştırma ve temizlik; dökülen ve kaybolmuş bölümlerde estetik tümleme gibi aşamalarla gerçekleştirilmektedir. Varak restorasyonlarda 23 karat altın yapraklar kullanılmakta; su bazlı (Osmanlı varağı) ve yağ bazlı yapıştırma tekniği uygulanmaktadır. Su bazlı yapıştırma tekniğinde, altın yapraklar yapıştırıldıktan sonra “mazgala” ya da “mühre” denilen aletlerle (akik taşı, fildişi, kurt dişi)  parlatılarak som altın görünümü verilmektedir. Yağ bazlı yapıştırma tekniğinde ise, zemine sürülen ve “miksiyon” denilen vernik üzerine yapıştırılmaktadır.

 

KURŞUN ATÖLYESİ

Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan saray, köşk, kasır, fabrika, sosyal tesisleri ile her türlü eklenti, ana bina ve müştemilat binalarının kurşun kaplı çatıları ile ilgili talep edilen bakım, onarım ve yapım çalışmaları atölye tarafından sürdürülmektedir. Restorasyon çalışmalarından toparlanarak depolanan hurda kurşunların Kurşun Döküm Atölyesi’ndeki fırına taşınarak  dökümü yapılmaktadır. Hurda kurşundan elde edilen  kalıp kurşunları  hadde makinesinde işlenmesi suretiyle levha kurşun elde edilmektedir. Levha kurşunlar tek tek sarılmak suretiyle çatıya taşınarak kaplama yapılmaktadır. Yapılan kurşun kaplama çalışmalarında, parapet duvar cephelerine, duvar üstleri ve saçakların kurşun kaplaması, beraber tamamlanmaktadır. Kurşun kaplı çatılarda ağaçlardan kopan püsküller ve kuşların getirdikleri yabancı cisimlerin temizliği ile kenetlerin bakımları periyodik olarak yapılmaktadır.

MARANGOZ ATÖLYESİ

Milli Saraylar’a ait tüm binaların marangozluk ve dülger işlerini yürüten atölyede; sert ağaç, torna, oyma, parke döşeme, mobilya restorasyon ve yenileme çalışmaları amacına uygun olarak yapılmaktadır.

 

 

PARKE CİLA

Atölyemizde Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan tarihî yapıların parke ve ahşap döşemelerinde cilalama işlerinin  (mum cila, mat-parlak vernik cila) aslına ve amacına uygun olarak yürütülmesine ilişkin çalışmalar yapılmaktadır.

STUCCO ATÖLYESİ

Milli Saraylar’a bağlı tarihî saray, köşk, kasır ve müştemilat binalarının, restorasyonunda şutuk sıvaları yapılmaktadır. “Stucco (şutuko)” kelimesi kısaca mermer taklidi anlamına gelmektedir. Şutuk sıva, labastır alçısı, doğal pigmentler (toz boya) tavşan tutkalı  karışımından oluşur ve mum cila ile parlatılır. Şutukta renk ve estetik sonsuzdur. Mermerden hafiftir ve binaların iç kısımlarına uygulanmaktadır. Ayrıca kullanıldığı mekânları sıcak tutma özelliği vardır. Bakımı iyi yapılırsa gittikçe sağlamlaşarak daha dayanıklı hale gelmektedir.

Tüm Atölyeler
Obje Restorasyon
Teknik
Adres: TBMM Genel Sekreterliği (Milli Saraylar), Dolmabahçe Sarayı - Beşiktaş / İSTANBUL Tel: 212 236 90 00 - Faks 212 227 66 73