Saat ve Müzik Aletleri


Saat koleksiyonu, 284 adet mekanik saatin yanı sıra barometre, termometre, hygrometre, galvanimetre gibi mekanik ölçüm araçlarını da içinde barındırmaktadır. Saatlerin ağırlıkta ve önemce önde olduğu koleksiyonda, objelerin çoğunluğunu 19. yüzyıl Fransız yapımı saatler oluşturur. Fransız yapımı saatlerin ardından 18. yüzyıl İngiliz saatleri, Avusturya saatleri, Alman ve Amerikan saatleri gelir. Saatlerin geneli, Saray’ın tefrişi ile uyumlu, zaman göstermenin yanı sıra aksesuar olma özelliğini de taşıyan bir çift vazosu, şamdanı ya da barometresi ile bahü, konsol veya orta masaları süsleyen çalarlı ya da farklı fonksiyonlarda objelerdir.

Saray genelinde tefrişlerinde esas alınan, hemen her yaşam alanına en az bir saat koymak olmuştur. Şöyle ki, büyük salonlarda ya bir ayaklı saat ya da orta masada bir oturtma saat, dairelerde birer saat, perde araları ve büyük duvarlarda paralel birer saat ve barometre yerleştirilmiştir. Saatlerin cesameti, özellikleri, yapıldığı malzeme kullanan kişi ve tefriş edildiği odaya göre çeşitlilik gösterdiğinden çok gösterişli saatlerden ahşap, sade kütüphane ve kâtip odaları saatlerine kadar uzanan bir genişliktedir. Büyük salon ve odalarda kuvvetli sesleri ile zamanı sesli olarak da duyuran saatlerin yanı sıra, dinlenme ve yatak odalarında daha sessiz çalışan, çan yerine gong ya da müzik çalan saatler görülür.

 Dolmabahçe Sarayı, müzik aletleri ve notaları bakımından tam bir Batılı saraydır. Saray’da bulunan 9 piyano, 2 harmonyum, 2 org, çello, kontrbas ve kemanlar dışında, nota arşivi de Batı müziği çalmaya ve öğrenmeye yönelik bir repertuardır. Yıldız Şale ve Beylerbeyi Sarayı da sahip oldukları birer piyano ile bu izi sürerler. Aynalıkavak Kasrı Sultan III. Selim (1789-1807) gibi bir Türk musikisi bestekârı ve neyzeni ile anılır olmuşsa da Kasrın orijinalinden günümüze kalmış saz yoktur. Ancak Sultan Abdülaziz’in (1861-1876) torunu merhume Gevherî Osmanoğlu’nun armağanı sazlar, notalar ve taş plaklarla başlayan koleksiyon çeşitli sazendelerin ve Büyükşehir Belediyesi Saz Koleksiyonu’nun da katılımı ile seçkin ve nadide bir bütün oluşturmuştur.      Koleksiyondan Seçmeler - Saat ve Müzik Aletleri

 Mekanik Saat


Ömrü boyu 9 saat yapmış Eflaki Dede’nin 9 numaralı son saatidir.Saat iskelet saat formunda içi dışı ,işleyişi görünür şekildedir. Tüm prinç yüzey Dede tarafından kazıma bezemelerle süslenmiştir.Saatin balansının iki yana birer saniyede dönüşü,irtibat dişlileri ile yukarı doğru yükselişi,üstte bulunan ayrı dört kadrana da hareket verişi,altta bulunan müzik kutusunun çaldığı altı değişik Türk müziği fevkalade etkileyicidir.Saat her şeyi ile incelik,hayal ve hayali geçekleştirme çilesi ile bezeli bir şaheserdir.

 Mekanik Saat


Saatin kasası ahşap üzerine bağa kaplı,bronz süslemelidir.Mekanizma haftada bir kurulur,çeyrek çalarlı,salyangoz tertibatlı,müziği her üç saatte bir ya da saat başı çalacak şekilde ayarlanabilir.Müziği tambura (laterna) ile değil körüklü org sistemi ile deri körüklerin hava üflenmesi neticesinde alüminyum boruların çıkardığı sesler ile pipe org şeklinde çalışır.Müzik çalmaya başladığında saatin üst kısmında bulunan hayvan figürleri yürümeye,başlarını ,kulak ve kuyruklarını oynatmaya başlarlar.Yine müzikle beraber saatin alt kısmında bulunan kıvrımlı kristaller şelale şeklinde dönmeye ve kayıklar ,yelkenliler hareket etmeye başlarlar.4 değişik müzik çalar.Türk pazarı için yapılmış ,beyaz emaye kadranı eski Türkçe rakamlıdır.Makine son derece komplike,çok işçilikli ,saat türünün en yüksek örneklerindendir.