Isıtma, Endüstri ve Isıtma Araçları


Koleksiyon, büyük bölümü Sanayi Devrimi yıllarında inşa edilmiş saray, köşk ve kasırlarımızda, dönemin çağdaş teknoloji ürünleri olarak kullanılmış olan eşya, alet ve makineleri kapsamaktadır. Bu grupta, geçmişin günlük yaşamına dair bilgi veren, üretim teknolojilerini gösteren, mucit-icat-tasarımcı-üretici ve satıcı bağlantılarını ortaya koyan çok farklı malzeme ve bilgi ile imal edilmiş ürünler yer almaktadır. Sobadan, zirai ilaçlama aletine, telgraf cihazından projeksiyon makinesine, masaj aletinden dişçi ünitesine, yemek tenceresinden çamaşır makinesine geniş ve çok çeşitli ürünlerin bulunduğu koleksiyon, 1850 sonrası Osmanlı İmparatorluğu ve erken Cumhuriyet dönemine tarihlenen, endüstriyel tasarımın az rastlanır örneklerine sahiptir. Saray yaşamında saraylıların büyük merakla karşıladıkları ve heyecanla kullandıkları bu eşya, alet ve makineler, bugün, günlük yaşamımızda kullandığımız pek çok ürünün ilkleri olarak dikkat çekicidirler.      Koleksiyondan Seçmeler - Isıtma, Endüstri ve Isıtma Araçları

 Seramik Soba


Beyaz renkli seramik yüzeyler üzerinde, altın yaldız ve pembe renkle renklendirilmiş Rokoko süslemeler yarı kabartma olarak yer almaktadır. Sobadaki köşe geçişleri de pembe renkte uygulanmıştır. Sağ üst tarafında çekme kordonu günümüzde mevcut olmayan madeni çubuk şeklinde bir havalandırma kolu bulunmaktadır. Tepe kısmına bir akroter yerleştirilen sobanın alt fırın kısmında önde yer alan kapağı yarım daire kemerlidir.
 Stereoskop


The Paul Mall London markalıdır. 10x10 santimlik cam ya da kağıt baskı ikiz fotoğraf görüntülerini, merceği vasıtasıyla büyütür ve izleyene üç boyutlu olarak gösterir. Aynı anda üç kişinin fotoğraf görebileceği şekilde tasarlanmıştır. İç kısmında iki yana yerleştirilmiş, dışarıdaki çevirme kollarıyla bağlantılı, 75’er adet fotoğrafın sıralanabildiği, iki akordeon şerit bulunur. Üst bölümde görülen simetrik yerleştirilmiş tutma kolları bir kez çevrildiğinde fotoğraf şeridi döndürülmüş, fotoğraf dolayısıyla görüntü değiştirilmiş olur. Fotoğrafa büyük merakı olan Sultan II. Abdülhamid döneminde kullanılmıştır.